У Чајетини одржана едукативна трибина за младе "Ум на друм" 

У оквиру својих активности, Агенција за безбедност саобраћаја Републике Србије у сарадњи са локалним Саветом за безбедност саобраћаја у Чајетини, у Дому културе у Чајетини одржала је данас едукативну трибуну за младе  „Ум на друм“ . Предавању је присуствовало око 120 средњошколаца из Чајетине, Ариља, Прибоја, Пријепоља. 

Према статистичким подацима , угроженост младих у саобраћају је велика, било да говоримо о учешћу као возачима, сапутницима или пешацима. Тешка саобраћајна несрећа која се недавно догодила на путу Ужице – Златибор,  подигла је јавност на ноге са циљем да се  предоче предуслови али и последице уколико понашање младих у саобраћају  није на задовољавајућем нивоу. На данашњем предавању чланови Агенције и локалног Савета за безбедност у саобраћају, скренути су пажњу младима да је изузетно важно да имају исправне ставове када је њихова безбедност али и безбедност свих  учесника у питању.
 
Данас смо са младима разговарали о значају коришћења сигурносног појаса, о штетности коришћења мобилног телефона током вожње, о последицама које може донети вожња под дејством алкохола, као и вожња брзином већом од ограничене. Ово је само једна у низу активности које Агенција организује у сарадњи са СЗБС општине Чајетина, и надам се да ћемо убудуће имати још нових и других активности на разне циљне групе. Ова тема мора да се популаризује, да се стално о њој прича и говори, али и да се бирају разни канали комуникације, нпр. друштвене мреже, телевизија, радио, како би стално на неки начин сугерисали да се млади безбедно понашају у саобраћају. Сведоци смо  у последње време великог броја саобраћаних незгода у којима учествују млади “, рекао је Вељко Ћурчић, Агенција за безбедност саобраћаја. 

На трибини је о свом личном искуству говорио Славиша Савић, који је пре 29 година доживео саобраћајну незгоду, која за последицу има његов трајни инвалидитет. Ово предавање се реализује већ седам година , а Славишу је до сада саслушало преко 40.000 средњошколаца из Србије, а како и сам каже, на предавању се на све начине  труди да „Млади послушају њега, када већ он није слушао никога“. 

„Изношењем своје приче младима, практично покушавам да пренесем са колико озбиљним последицама може да се сусретне неко ко не поштује прописе , направи младалачку грешку и доживи саобраћајну незгоду. Ја се трудим се да свима на прави начин дочарам из личног искуства колики је то губитак. Што се тиче самих трибина јако су добро пропраћене, млади су изузетно пажљиви што значи да су слушали и да им је ово предавање остало у сећању, а ја се надам да ће све прописе и правила примењивати“, каже Славиша Савић, предавач Пројекта „ Још увек возим, али не ходам“.
 
Агенција ће и у будућем периоду наставити са својим превентивно промотивним активностима, како са младима, тако и са осталим циљним групама. 

Сања Глишовић