Од Златибора до Милана

На сусрету представника 20 фестивала спортског филма из свих делова света, запажено место има репрезентација овогодишњег 10. Међународног  такмичења на Златибору. За програм 49. FICTS-а, у Милану, од 9-14. новембра, међу 116 филмова из целог света, изабрано је 5 српских аутора и  још 3 остварења из златиборске селекције.

На челу ове репрезентативне екипе, која је састављена на јубиларном златиборском Фестивалу   налази се најбољи филм ове године: “Игра мог живота”, аутора Александра Милетића.  Овај изузетни документарац о животу и светском успеху легендарног Боре Станковића режирао је Ивица Видановић.
Добитник златиборске награде за најбољу фотографију и  дизајн  Бранко Крстић, који живи и ради у Немачкој, други је члан наше репрезентације. Он је аутор емотивног филма “Цели живот у игри” о свом деди Живомиру Жићи Крстићу, истакнутом спортском новинару и публицисти из Јагодине, који пише књиге и у децетој деценији живота.
У секцији о параолимпијским шампионима у Милану ће се представити  Дејан Николић, добитник награде за најбољи филм о високим моралним вредностима у спорту. У филмском портрету нашег златног и сребрног параолимпијца Жељка Димитријевића под насловом “Од Млаве до Темзе”, аутор је досегао изузетан уметнички резултат.
Недавно преминули фудбалски голман светског гласа Драган Пантелић је јунак филма “Број 1”.  Аутор Владимир Ристић је зналачки укомпоновао завичајне и светтске боје љубимца нишке публике, који је на Златибору добио своје последње признање – награду за животно дело.
Наслов запаженог документарца  Марка Љубомировића  је  “Жоц, Кића и Маршал са Мораве - легенде и митови чачанске кошарке” и у Милано доноси јединствену причу о расаднику кошаркашких величина какви су Жељко Обрадовић, Драган Кићановић и Радмило Мишовић.
Ову петочлану поставу српских аутора са Златибора у Милану ће појачати још три ствараоца из суседних земаља.
Томислав Жаја из Хрватске је аутор награђеног филма “Иванова игра” о драматичномој спортској и животној судбини сјајног фудбалера Ивана Гудеља. Награду на Златибору и то за најбољу режију добило је и дело Игора Латиновића из БиХ: “Ваха-портрет једне легенде” и у Милану ће приказати фимовану каријеру фудбалера и тренера Вахила Халилхоџића.
“Последњи Фаруков пенал”, сторија поводом промашеног пенала Фарука Хаџибегића, бившег фудбалског репрезентативца СФРЈ, на светском првенству у Италији, као метафора распада те земље, била је у најужем кругу кандидата  за награду на Златибору. Аутори  Един Исановић и Армин Чолаковић, Б и Х, сигурно ће бити међу најбољима и у Милану.
У сваком случају, овакво присуство нашег Фестивала на светској смотри у Милану је најлепши “поклон” Златибору за десетогодишњи јубилеј.