Мама као стуб Србије

Чајетина, иако релативно мала општина, много је урадила на подршци мамама. Пре неких 15 година кренуло се са политиком развоја читаве општине и у оквиру тога настојало да се задовоље базичне потребе становништва. Пре свега, улагало се у инфраструктуру, јер Чајетина има две урбаније области и 19 претежно сеоских насеља. Грађени су водоводи, канализација, електромрежа за расвету у селима. И то се исплатило, јер се тиме помаже и деци, како би остале отворене сеоске основне школе, амбуланте… 

Ово је, у најкраћем, рекла Бојана Божанић, председница Савета за родну равноправност Општине Чајетина и директорка ЈП „Голд гондола Златибор“, на конференцији Асоцијације мама Србије под називом „Мама као стуб Србије“, која је у четвртак, 15. децембра 2022. године, одржана у Дому Народне скупштине у Београду. На конференцији се разговарало о улози и положају мајки Србије у савременом друштву.

- Јако ме радује враћање сеоских амбуланти и колико нам је важна та примарна нега. То нам је важно и за подршку породицама и мајкама у мањим срединама. Ослушкујући наше грађане, од 2008. смо кренули са отварањем вртића у сеоским месним заједницама. До сада имамо отворених шест вртића у доста удаљеним селима попут Сирогојна, Криве Реке, Рожанства, и немамо намеру да станемо. На тај начин смо олакшали мајкама којима су доступни и Златибор и Чајетина, као и Ужице. Имају све у околини што им је потребно да пошаљу децу пешке у школу. Општина организује бесплатан превоз за децу у свим месним заједницама. За средњошколце учествујемо у превозу до Ужица, јер је тамо већина средњих школа. Повећали смо родитељски додатак који за прво дете износи 100 000 динара, за друго 150 000 и треће рођено и свако следеће 200 000 динара. Такође, у оквиру буџета опредељујемо 300 000 динара за вантелесну оплодњу, уколико не успеју подстицаји од стране Републике. За ову годину је опредељено милион евра за стипендије на основу просека и за дефицитарне струке у нашој општини, за превоз, спортске активности, за децу са посебним потребама... Делимо ауто седишта за децу сваке године. Циљ свих тих активности је да се повећа наталитет у општини – рекла је Бојана Божанић.

Последњи попис је показао повећање броја становника у Чајетини. Велики број људи пријављују боравише, али је доста и оних који су се пријавили за стално. Говорећи о томе, нагласила је да је јако добро да постоји и тренд повећања броја рођене деце.

- Волела бих да истакнем да само од 2017. године треће дете се рађа у 15 од 20 случајева. У 2022. смо имали чак 27-оро трећерођене деце. Ове мере дају резултате и нећемо стати на томе. Ми само ослушкујемо оно што је потребно нашим грађанима и свима који се досељавају на Златибор и у Чајетину. Када сам своје дете уписивала вртић пре годину дана није било место, а пола године пре тога је било. Приметан је велики број људи који је дошао због посла и довели су породице, што је јако добро. Вртић се проширује, улажемо средства и верујем да ће половином следеће године бити комплетирано – нагласила је.

Досадашњи модел у општни функционише добро, а има још пуно идеја како да се унапреди живот у Чајетини. Један од начина је подстицај женског предузетништва.

- Ми подржавамо женско предузетништво кроз финансијска средства, али и кроз едукације и омогућавање женама да се економски оснаже ту где су им деца. У складу са тим, постоји доста парова који се баве сеоским активностима везаним за пољопривреду, па смо организовали изнајмљивање машина од предузећа која се баве пољопривредом под повољним условима. Такође, омогућен је и откуп млека и пољопривредних производа. Тренутно се ради на оснивању интерната за средњошколце. Поред Средње туристичке школе, ми немамо довољно квалитетних кадрова који могу да одговоре на потребе хотелских капацитета на Златибору. Мислили смо да бисмо на тај начин могли да унапредимо и повећамо број људи кроз праксу у хотелима. Већ следеће године ћемо направити први дневни боравак за децу запослених у једном јавном предузећу. Већина предузећа нема типично радно време, у туристичком месту се раде и друге и треће смене. Са тим планом верујем да ћемо повући и остале – истакла је и додала да је јако је важно да будемо свесни да ако је срећна мајка, онда је срећно и дете. 

Према њеним речима, ако је мајка задовољила своје потребе онда ће и то дете бити срећно, као и парнтер. 
- Свакако, партнери морају да играју велику улогу и да пруже подршку својим партнеркама и мајкама своје деце јер то је за општу добробит и задовољство – закључила је.

Божанић је навела да Општина Чајетина има два пројекта од којих је један подршка дојењу и правилној нези детета, а други је подизање нивоа репродуктивног здравља, што су два највећа национална приоритета.
- Такође, успели смо да у школе уведемо предмет физичко и здравствено васпитање. Залажемо се да абортус не буде мера за планирање породице, већ да свака трудноћа буде планирана и изнесена до краја и да свака жена зна зашто је то важно – рекла је Бојана Божанић.
О корацима који су током претходних година постигнути на побољшању статуса мајки говорио је Владимир Орлић, председник Народне скупштине Републике Србије. Орлић је подсетио да је у јануару Скупштина усвојила нове законе у вези са давањима након рођења првог, другог, трећег и сваког следећег детета, која су неупоредиво већа него раније.
 
- Ту је и давање за беби-опрему, мајке које нису имале некретнину сада могу да добију субвенције за куповину стана, жене са децом могу да добију субвенције за опремање и реновирање куће у 19 субвенционисаних општина - навео је Орлић и додао да је најновији вид помоћи измена закона за труднице и маме предузетнице, које ће захваљујући иницијативи председника Вучића моћи да добијају минималац као и остале запослене жене и узимају нормално породиљско одсуство.

Министарка за бригу о породици и демографију у Влади Републике Србије Дарија Кисић указала је на то да је у последње две године побољшана финансијска подршка породицама са децом и да су ретке државе које попут Србије издвајају толико средстава у ове сврхе. Навела је да је финансијски аспект значајан када се планира породица, али не мора да буде и пресудан. Поручила је да је подршка породицама приоритет рада Владе, и уједно упозорила на то да је у Србији нешто више од 50 одсто породица са децом које имају једно дете, те да треба предузети мере на подстицању рађања другог детета.

- У последење две године променило се и време када се рађају прва деца и када се ступа у брак. Просечан узраст ступања у брак за младожењу у Србији 2021. године био је 31,5 година, а за младу 28,7. Потребно је стимулисати младе да се што пре остваре као родитељи – нагласила је министарка и додала да је изузетно поносна на мере за подршку студенткињама које одлуче да за време студија рађају децу, које се односе на испитне рокове и у случају потребе, обнове године.

Наводећи да Медицински факултет Универзитета у Београду од прошлог месеца примењује ове мере, рекла је да ће Министарство за бригу о породици и демографију ускоро започети велику националну студију у групи средњошколаца у Србији, која има за циљ да испита знање, ставове и понашање младих о значају и заснивању породице. 

Као један од циљева ресорног министарства навела је и то да предузетнице имају иста права као и све друге труднице и породиље.

Конференцију су организовали Ало медија систем и Асоцијација мама Србије.