Сарадња са Рударско-геолошким факултетом

Општина Чајетина почела је реализацију пројекта  са Рударско-геолошким факултетом Универзитета у Београду са којим сарађује већ три године. Реч је о хидрогеолошким и хидрогеотермалним истраживањима подручја златиборског масива.

У протеклом периоду завршена је студија оцене ресурса, потом идејни пројекат дубоких геотермалних бушотина. Сада је отпочео научни пројекат који ће трајати  четири године, а везан за геотермална истраживања на територији целе Републике.

Рударско-геолошки факултет на челу са професором Миленићем, вођа је овог пројекта, у коме учествују и Машински и Архитектонски факултет Универзитета у Београду.

Поред општине Чајетина, партиципанти на овом пројекту су Град Чачак, Град Београд и општина Трстеник.

Пројектни тим има за задатак да одговори на основна питања о геотермалним потенцијалима ове регије, као и о могућностима коришћења истих. Стручни тим ће радом закључити да ли ће се постојећи потенцијали примењивати кроз системе топлотних пумпи, или кроз директна грејања, односно хлађења.

Оно што је значајно истаћи, а тиче се рада Архитектонског факултета, јесте повећање енергетске ефикасности у зградарству, тачније концепт коришћења обновљивих извора енергије, који није потпун уколико га не прати адекватна енергетска ефикасност зграда. 

Задатак Машинског факултета је да анализира начин примене геотермалне енергије у пракси. Будући да се резерве фосилних горива мере само десетинама година, будућност је свакако у обновљивим изворима енергије и њихово коришћење представља примарни задатак овог пројекта који је и Министарство науке Републике Србије одобрило као национални научно-истраживачки пројекат.