Отворен вртић у селу!

Отварање вртића у сеоској месној заједници "једна од активности у свеобухватној општинској стратегији за унапређење села и стварање услова за останак младих брачних парова у њима'', навео је председник општине Чајетина Милан Стаматовић на свечаности у Кривој Реци.

Док је у највећем делу Србије завладала бела куга и становништво се слива у урбане средине и услед тога затварају школе, општина Чајетина негује супротан тренд. У петак 28. новембра свечано је отворен вртић у селу Крива Река. Првог децембра у малој школици појавило се 25 малишана, које су родитељи послали на полудневни боравак у издвојено одељење вртића "Радост'', са седиштем у Чајетини. 

Галерија Основне школе у Кривој Реци била је премала да прими све представнике медија, радознале родитеље и узбуђену дечицу првог сеоског вртића у општини Чајетина.

Председник општине Чајетина Милан Стаматовић, који је свечано отворио вртић истакао је да је то једна од активности у "свеобухватној општинској стратегији за унапређење села и стварање услова за останак младих брачних парова у њима".

Председник Стаматовић говори како је дошло до реализације јединственог пројекта отварања вртића у планинском селу данашње Србије: "Па, тако, улагањем у инфраструктуру по селима на територији широкој 647км2 створени су услови за нормалан живот људи у њима и, што је најважније останак младих и оснивање породица. Ми смо асфалтирали преко 60 километара путева у протеклој години и то у сеоским месним заједницама. Такође, извршена је реконструкција преко 90% електро мреже, док се истовремено напредује са ширењем мреже водовода по селима."'

У протекле три године на територији општине Чајетина, несебичним залагањем општинског руководства отворене су школе у Алином Потоку, Мушветама и ове школске године у Голову.  Поред тога, предшколске групе Дечјег вртића постоје и раде на припреми шестогодишњака за први разред у Сирогојну, Мачкату, Кривој Реци, Шљивовици и Љубишу, са по десетак будућих првака.

"Најлошија демографска слика на територији општине је у Семегњеву и Стублу и Љубишу где је природни прираштај на катастрофалном нивоу. Међутим, наредне године преко Семегњева прећиће туристички пут који спаја Златибор и Мокру Гору, чиме се ово село отвара за туристичке посете, што ће вратити и младе људе и дати им могућност запослења. Уз то, тренутно се ради путна мрежа и друга инфраструктура у Љубишу и асфалтирање путева у Стублу уз отварање локације за туристичке посете манастиру Дубрава. Наведене активности спроводе се у циљу промене слике у овим месним заједницама и стварања услова за останак у селу'', објашњава председник општине Чајетина.

"Док је политика државе да се затварају сеоске школе испод 15 ученика, општина Чајетина их отвара, па су дечица у последњих неколико година поново села у клупе  у школама у Трипкови, Мушветама, Алином Потоку и од 01. септембра ове године и у Голову. Сличне мере спроводимо и кад су у питању амбуланте по селима. Иако су од Министарства здравља стигле препоруке да се оне затварају, ми то нисмо учинили и трудимо се да их обнављамо и улажемо у њих.", одлучан је Стаматовић и додаје, "јер улагање у нашу децу  и села је најбоља и најисплативија инвестиција коју можемо имати.'' 

У Кривој Реци отвара се вртић на иницијативу 30-ак родитеља, искључиво средствима општине Чајетина улагањем у адаптацију два школска стана у оквиру Основне школе "Миливоје Боровић''. Из буџета је финансирана и набавка намештаја, опреме и учила за децу, узраста од 2 до 5,5 година. Крива Река је пространо златиборско село са близу 750 становника и тридесетак ђака у издвојеном одељењу матичне мачкатске школе. Село је одлично повезано са Чајетином и Златибором, а у близини пролази и магистрални пут ка Ужицу. Становништво се већином бави пољопривредом и прерадом меса и млека, док неки од млађих и путују у оближње урбаније средине и раде у државним установама или приватним фирмама.

За отварање вртића заинтересовани су и мештани села Шљивовица и Мачкат, како су се родитељи око 20ак малишана млађих од 6 година изјаснили у анкети коју је спровео матични вртић. Стога, на реду је адаптирање постојећих просторија при школама у наведеним месним заједницама, средствима из буџета општине. Председник је најавио да деца у сеоским вртићима неће плаћати боравак, већ ће се ти трошкове покривати из буџета општине.

Треба поменути да је у току реконструкција и доградња просторија вртића у Чајетини. Укупна вредност радове је око 80 милиона динара, од чега је 20 милиона обезбеђено и з фонда НИПа, док је преостали део инвестиције финансира се из буџета општине.

Свечано отварање вртића у Чајетини, јединственог догађаја у Србији одржано је у  петак 28. новембра 2008., а клинци су у нове просторије ушли у понедељак 01.12. Након кратког обраћања председника општине Чајетина Милана Стаматовића и директорке вртића Милене Павловић, уприличена је приредба добродошлице за нове малишане, од стране њихових вршњака из вртића из Чајетине.