Нова атракција Златибора - Изградња туристичко-пословног комлекса на месту аутобуске станице почиње на пролеће 2012. године

Златибор би ускоро могао да добије нови туристичко-пословни комплекс вредан 20 мил ЕУР. Како је за "eKapiju" најавио председник општине Чајетина Милан Стаматовић изградња мултифункционалног комплекса на месту садашње златиборске аутобуске станице би могла да почне на пролеће 2012. године. На најбољој локацији на Златибору, у самом центру познатог туристичког одредишта, планирамо да отворимо нови тржни центар. Ту локацију ћемо огласити на лицитацији како бисмо нашли инвеститора који је спреман да улаже у овај комплекс. Већ су нам се јављале компаније које имају туристичке садржаје на Златибору, као и оне које су заинтересоване за улагање у туризам – каже Стаматовић.

У општини су очекивали да изградња овог комплекса почне ове године, али чекају усвајање Плана генералне регулације насељеног места Чајетина са насељеним местом Златибор. Већ шест месеци чекамо да нам Министарство просторног планирања да сагласност за План генералне регулације како бисмо могли да наставимо реализацију овог пројекта. Очекујемо да ћемо сагласност коначно добити у децембру тако да изградња може почети на пролеће следеће године – објашњава Стаматовић.

Упоредо са тражењем инвеститора за тржни центар, биће расписан оглас за извођача радова аутобуске станице за коју је локација већ опредељена. Планирано је да се аутобуска станица измести на простор на улазу у Златибор уз магистрални пут са леве стране када се крене ка Новој Вароши – каже председник Чајетине.

Тржни центар, гарни хотел, отворена кућа, санкање на крову
У оквиру комплекса, површине 6.885 м2, биће смештен тржни центар, гарни хотел са око десетак луксузних апартмана, "отворена кућа" где ће бити општинска администрација, а кров ће бити уређен као парк.  Одлучили смо се за приступ који ће у максималној мери омогућити уклапање у природно, планинско окружење. Анализа морфологије терена указала је на постојање релативно равне парцеле са израженим подизањем терена на југоисточном углу. Овакав пад искоришћен је, тако да је највиша кота на углу предвиђена за позицију главног улаза у тржни центар. Остали углови, намењени су позицијама улаза за преостале две важне групе садржаја: североисточни за административну функцију Отворене куће Златибор, а југозападни за гарни хотел и рампу која се спушта у подземну гаражу. Предвиђен је још један улаз у тржни центар и то на средини северне стране комплекса – објашњава у разговору за "еКапију" архитекта Владимир Стевановић, члан ауторског тима који је урадио идејно решење овог пројекта.

У подземном делу биће смештен паркинг, а приземље би требало да садржи - улазни фоаје гарни хотела, ресторан, улазни хол Отворене куће Златибор са пријемним пултом, галеријски простор за повремене поставке у оквиру хола, улазе за тржни центар, и локале веће квадратуре као што је маркет, салон намештаја, продавница електронских уређаја и апарата за домаћинство.

 Први спрат има један улаз и то је главни улаз тржног центра на најатрактивнијој, угаоној, издигнутој позицији. Проласком кроз ветробран отвара се унутрашњи јавни холски простор у коме су смештени локали средње квадратуре 100-300 м2, као и посебна врста продаје – продајни пунктови или штандови - објашњава Стевановић.
Штандови ће бити постављени у оквиру хола, по стандарду за штандове у тржним центрима. Разлог за њихово увођење је потреба да локално становништво понуди своје аутохтоне рукотворине јер Златибор је познат по производима од вуне и плетеног прућа, чајевима и сувенирима.

На овај начин, према речима нашег саговорника, уведена је аутентична златиборска атмосфера унутар објекта што је само део њиховог концепта који се заснива на бескомпромисном поштовању постојећег контекста. На првом спрату у склопу гарни хотела се налазе искључиво собе и апартмани, док је у оквиру Отворене куће Златибор смештена сала за конференције са пратећим садржајима. У простору на другом спрату биће смештени друштвени, спортски и културно-комуникациони садржаји, као што су књижара, медијатека, биоскоп - наводи аутор решења.

Како напомиње наш саговорник, кров је под нагибом и пружа могућност остваривања разноликих функција - летњи биоскоп, дечје игралиште, парк, зими можда и скијање и санкање. Својом конструкцијом и распоредом слојева зелени кровови активно учествују у летној топлотној заштити. "Гуттенгартен" кровне решетке спречавају земљу да се креће у смеру пада кровних равни. Фасада је дупла, са стакленим површинама преко којих иду дрвене шипке у виду шалона. Брисолеји "Солфис" су фасадни систем за заштиту од сунца који се примењу као интегрални део фасаде. Израђени су од алуминијумских ламела различитих димензија и могу бити хоризонтални и вертикални, фиксни или померљиви. Ламеле могу бити дрвене, од тиковине, као и са бакарном завршном обрадом. Померање ламела је, најчешће, помоћу електромотора, са могућношћу примене потпуне аутоматике – наводи Стевановић.

Аутори овог комплекса су Јасна Дракуловић, Владимир Стевановић, Јелена Петров, Катарина Живковић и сарадница Биљана Ангеловски.

Извор: eKapija