Одржан 9. Сајам домаће ракије у Шљивовици

У недељу 17. јула у Шљивовици, селу које представља колевку српске ракије шљивовице, одржан је 9. Сајам домаћих ракија. Популарна „Ракијада“ је и ове године привукла велики број посетилаца, а протекла је у знаку квалитетне ракије.
Сајам је свечано отворен потпаљивањем казана „чучавца“ уз поздравни говор председника општине Чајетина Милана Стаматовића. Обраћајући се присутнима Стаматовић се, у име општине Чајетина и у своје лично име, захвалио произвођачима и организаторима ове манифестације, који су дали максималан допринос да село Шљивовица постане достојан представник органске производње ракије данас у Србији, и изразио наду да ће то тако и остати.

Rakijada
„Наша дужност и обавеза је да сачувамо традицију, да сачувамо наша села. Девето организовање ове манифестације нам даје за право да кажемо да смо успели у томе. Захваљујем се свим произвођачима, из целе Србије а не само Златиборског округа, и желим вам да ово траје, да постане традиција и да Србија постане препознатљива по овој врсти производа“, рекао је Стаматовић отварајући 9. Сајам ракије.
У другом делу програма проглашени су победници сајма и остали добитници вредних награда. Контролу квалитета обавила је компанија „Југоиснпект“ из Београда и према оцени жирија квалитет изложених ракија је изузетно добар али се због такмичарског дела морао одабрати победник. Велику златну медаљу за оцену ракије од шљиве добило је 10 произвођача. Прво место и велика златна медаља припала је Раденку Марковић из Драженоваца, друго место освојила је ракија Љубодрага Каљевића из Шљивовице, а треће место освојила је ракија Горана Јараковића из Биоске.

Rakijada

Победник овогодишње „Ракијаде“ Раденко Марковић каже да  је прижељкивао победу. На прошлогодишњем Саму освојио је четврто место. Како каже, прошлогодишњи шампион није учествовао па му је то, можда, помогло да победи. Производњом ракије почео је да се бави 2000-те године, поседује воћњак од око 2,5 хектара, а количина произведене ракије никада није иста и искључиво зависи од временских прилика. Његова ракија, истиче Марковић, није јака, око 17 гради. Предпоставља да је то био разлог више што је однео победу јер  жири преферира такву јачину ракије.
Велику златну медаљу за воћне ракије добили су: Горан Јараковић из Биоске за оцену нане и дивље крушке, Добрисав Јањић из Трипкове за оцену нане и Миладин Миловановић из Љубања за оцену нана+клека.
Поред великих златних медаља за оцену ракије од шљиве и великих златних медаља за воћне ракије, уручено је и 17 златних медаља за оцену ракије од шљиве и 4 златне медаље за воћне ракије. Награду за најбољу ракију по оцени публике освојио је Лазар Зорзић из Шљивовице.

Rakijada
Председник комисије за оцењивање јаких алкохолних пића др Иван Урошевић је рекао да је ниво квалитета ракија изузетно висок. Оцењивали су 61 шљиву препеченицу и 16 воћних и специјалних ракија. Он је произвођачима скренуо пажњу на одређене неправилности које негативно утичу на квалитет ракије и поделио корисне савете.
„Ја сам пријатно изненађен и задовољан јер нисам очекивао да ће бити овакав ниво квалитета ракија. Ово је одличан потенцијал, треба и даље радити на унапређењу технологије. Очигледно је да има пуно младих људи који улазе у ову производњу, који хоће да слушају науку, и да раде оно што треба и како треба. Ја очекујем већ идуће године да ћемо имати још више муке у оцењивању, у смислу одвајања и рангирања тог квалитета. Произвођачима желим напредак, и сматрам да би требало искористити овај моменат, везано за заштиту географског порекла. Шљивовица има јединствен географски положај. Сам назив села је нешто што нам нико не може одузети, и мислим да је то идеална прилика да се ракија из овог краја заштити и брендира“, каже Урошевић.
Осим најбољег укуса и најфиније произведене ракије овај Сајам обележило је још низ такмичења. То су такмичење у говорним вештинама златиборских здравичара, сеоске домаћице су се такмичиле у прављењу најбоље пите савијаче, а било је надметања и у стругању дубећом и тестером кладаром, тесању брвна итд. Целодневну манифестацију увек прати музика и весеље, тако да је сваке године незаобилазан богат културно- уметнички програм. Награде су такође додељене и за најлепше сеоско двориште – Велибору Костадиновић из Шљивовице, најбоље уређен воћњак – Стефану Јовановићу из Трипкове, а награду за најбољу питу савијачу освојила је Стана Шућуровић из Шљивовице.
Добитници великих златних медаља за оцену ракије од шљиве су:
1. Раденко Марковић из Драженоваца
2. Љубодраг Каљевић из Шљивовице
3. Горан Јараковић из Биоске
4. Александар Зорзић из Шљивовице
5. Радован Нешевић из Кремана
6. Миломир Драшковић из Карана
7. Живојин Миловановић из Рибашевине
8. Обрад Зорзић из Шљивовице
9. Предраг Милинковић из Шљивовице
10. и Милан Драгутиновић из Шљивовице

www.zlatiborpress.rs