Кад ткање и златовез прерасте у посао. Пројекат "Стари занати за ново доба" у Новој Вароши,Пријепољу и Чајетини

Пројекат "Стари занати за ново доба" који финансира Европска унија има за циљ побољшање економског положаја жена, јачање женског предузетништва у сеоским подручјима југозападне Србије. Пројекат се реализује у три фазе у општинама Нова Варош, званични носилац пројекта, и партнерским општинама Пријепоље и Чајетина у наредних годину и по дана.

Вештину ткања и златовеза полазницама обуке пренеће Љиљана Коковић (златовез) и Марија Иванковић Јуришић (ткање) а предавање из маркетинга и менаџмента одржаће Ана Јовановић и Александра Илић.

Реализацију пројекта са 213.635 ЕУР помоћи ће Европска унија. Учешће партнерских општина је 23.790 ЕУР. Партнери на пројекту су и удружења "Унисет" и "Горичанка", иницијатори пројекта.

Са жељом да подржи израду сувенира на стари начин, кроз обуку жена да производе такве производе, општина Чајетина, Нова Варош и Пријепоље ће реконструисати и прилагодити просторије које ће уступити удружењима на коришћење.

У општини Нова Варош биће адаптирана учионица од 45 м2 у четвороразредној школи у селу Дрмановићи, истурено одељење Основне школе "Момир Пуцаревић" у Акмачићима, у селу Ивање код Пријепоља део зграде некадашњег Задружног дома, у Општини Чајетина објекат старе школе у Алином потоку. Осим реконструкције просторија набављена је и сва потребна опрема и материјали за дизајн центар и два центра за обуку. За Пријепоље је обезбеђено осам разбоја, за Нову Варош десет разбоја а за дизајн центар у општини Чајетина неопходна опрема за дизајнирање.

Циљ обуке је оспособљавање жена за израду, дизајн и паковање стандардизованих сувенира, као и за промоцију и менаџмент. Пројектом је обезбеђен пласман производа.

Кроз реализацију пројекта"Стари занати за ново доба", жене из руралних подручја ће имати прилику да обезбеде приходе и стекну економску независност. Окупљањем жена у општинама партнера пројекта (Нова Варош, Чајетина и Пријепоље) и спајајући их у мрежу (три новоформирана удружења), жене ће имати прилику да се запосле, да зараде новац ван редовног и свакодневног рада у домаћинствима, да изграде своје вештине и унапреде свој друштвени положај. Као организована група произвођача учеснице у пројекту имаће више могућности на располагању, да производе више производа, да циљају на веће тржиште, да промовишу и продају своје производе. Жене окупјене у удружењима и мрежи ће научити како да примењују знање у сврху стварања прихода, али у исто време без великих промена у свакодневном животу и обавезама. Кроз предвиђене тренинге жене ће стећи нова знања у вези са производњом, представљањем, паковањем и промоцијом својих производа.

Осим значајних економских аспеката овог пројекта, друга веома важна корист од пројекта биће индиректно укључивање жена из руралних простора у друштвени живот. Са стварањем удружења и мрежа, жене ће моћи да побољшају своје друштвене активности и ангажовања, кроз редовну комуникацију и размену, похађањем обука, учешћем у различитим активностима, промоцијама и што је најважније изградиће дух предузетништва.

Општи циљ пројекта је побољшање економског положаја жена кроз ојачану конкурентност жена предузетника у руралним подручјима југо-западне Србије у општинама Нова Варош, Чајетина, Пријепоље.
   
Очекивани резултат је стврање мрежа удружења за пројектовање, производњу, промоцију и дистрибуцију производа старих заната. Пројектни тим чине радници локланих самоуправа партнерских општина и представници локланих заједница као административна и техничка подршка пројекту.

Извор: eKapija