Потписан меморандум о разумевању као најава идеје светског пројекта – „Теслин торањ“

На Златибору, у хотелу Торник, одржана је конференција за новинаре поводом потписивања Меморандума о разумевању између Општине Чајетина и Научно-образовне фондације Теслианум, као најава идеје светског пројекта.

Јединствена светска атракција „Теслин торањ“ део је целине у оквиру које ће се налазити научно-образовни центар и музеј институт као и место које ће нудити бројне елементе интернационалних, забавних, рекреативних садржаја за све становнике Златибора али и туристе који буду долазили. Оснивач фондације Теслианум јесте директор Дино парка, у чије име се новинарима обратила менаџер овог забавног парка.

Циљеви фондације су обележавање имена и стваралаштва Николе Тесле, унапређење туристичке препознатљивости Златибора као и обогаћивање туристичке понуде Србије уопште, подстицање регионалног развоја, брига о деци и младима. Теслин торањ представљаће само симбол образовног центра“, каже Славица Марић ПР менаџер Дино парка.

Сама идеја окупила је најбоље стручњаке у региону из области архитектуре, школског образовања, грађевинарства, машинства, културе, људе који су читав свој живот посветили делу и лику Николи Тесли.

„Овде се не ради о реконструкцији технолошког и научног експеримента. Намера нам је да на овом простору који носи у себи један изванредан потенцијал природне енергије, донесемо неку нову енергију која идентификује садашњи тренутак а чији је иницијатор она Теслина мисаона вертикала и научни, филозофски и морални, енергетски торањ“, рекао је академик Бранислав Митровић – председник управног одбора фондације Телсианум.

Присутнима се обратио и председник Општине Чајетина Милан Стаматовић – „Хоћу да се захвалим фондацији која је разумела наше потребе, разумела развој Златибора. Поред одређених тешкоћа које имамо у управљању овим местом, ово нам добро дође да Златибор усмеримо у једном другом правцу и да нудимо оно што је и наша вековна и исконска жеља била да се Златибор развија у спортско-рекреативном, здравственом и културном туризму“.

Општина Чајетина је дуги низ година навикла своје грађане на постављање високих циљева који ће служити општем интересу. И овај пројекат је, као и златиборска гондола, један од таквих, на шта је подсетио песник Љубивоје Ршумовић.

„Будимо реални, захтевајмо немогуће“ – парола коју сам ја чуо и усвојио први пут као завршени студент књижевности у Београду. Шта је реално а шта немогуће“? 

Након потписивања меморандума  Ршумовић  је рекао да ће видиковац бити заштитни знак подручја у коме настаје, место где би се баштинила свест о важности Тесле за ову средину као и драгоцен улог у бољу будућност наше деце.