Свечаном академијом обележен јубилеј

Свечаном академијом, синоћ је у конгресној сали хотела "Мона", обележен јубилеј, 120 година од организованог бављења туризмом на Златибору. Овај датум, 20. август узима се као почетак развоја туризма, будући да је краљ Александар I  Обреновић  тада посетио Златибор и у наредном периоду донирао значајна средства од којих је направљена монументална чесма, која је данас заштитни знак Златибора и на којој стоји име краља Александра Обреновића.

Фото:Никић
На свечаној академији присутнима се обратио председник општине Чајетина, Милан Стаматовић, који је том приликом истакао да нећемо заборавити оне који су поставили темеље развоја Златибора, као и да имамо обавезу да наставимо у том духу и не погрешимо у развојним плановима.Циљ је очувати природне лепоте Златибора и унапредити оно што се може унапредити, како би будућим генерацијама оставили овај планински центар достојан европских стандарда.
Фото:Никић
Директор туристичке организације Златибор, Арсен Ђурић, рекао је да општина Чајетина и Туристичка организација улажу значајна средства у туристичку и комуналну инфранструктуру, како би створили повољан амбијент за инвеститоре, као и да све већи број инвеститора улаже своја средства у Златибор. Нагласио је и да се гради неколико нових хотела, реконструишу постојећи, значајна су улагања и у спортске објекте, а од јесени се креће са изградњом панорамске гондоле од Златибора до Торника, а све у циљу што боље понуде за туристе.
На свечаној академији поводом обележавања јубилеја, уручене су и захвалнице појединцима који су својим радом, знањем и залагањем допринели да Златибор данас буде један од водећих туристичких центара.Признање су добили: инжењер Секула Кнежевић Ћалдовић који је био један од најугледнијих инжењера за саобраћајнице тог времена, а који је учествовао у изградњи пута Ужице-Краљева Вода, који је у то време представљао ремек дело путарства, академик Миладин Пећинар по чијем је пројекту изграђено и језеро у центру Златибора, које је постало препознатљив декор овог туристичког бисера, док су његови студенти пројектовали брану на Рибничком језеру, Добрила Смиљанић чије су креације џемпера које су плеле сељанке са Златибора пронеле име Сирогојна широм света, а њеним залагањем отворен је етно-парк „Старо село“ музеј на отвореном у Сирогојну,Милисав Р. Ђенић, историчар, који се бави истраживањем историје свог завичаја и који је објавио велики број радова у стручним часописима и написао велики број запажених књига, а захваљујући њему на понос генерацијама остају писани трагови, а који су у многоме помогли и приликом обележавања 120-те годишњице туризма на Златибору.
Фото:Никић
Овим поводом публикована је и монографија „Светлописом кроз прву српску ваздушну бању“ аутора Снежане и Милисава Ђенића, а гости на академији могли су видети и изложбу Златибора на старим фотографијама, коју је приредила Снежана Ђенић.
У вечерњим сатима на Краљевом тргу, поводом јубилеја, публика је уживала у спектакуларном концерту групе Сања Илић и Балканика.