Свечано уручено признање "Зелена планета"

У понедељак 20. априла 2015. године, председнику општине Чајетина уручена је Велика повеља „Зелена планета“, за учињено добро природи, коју додељује Друштво стручњака еколошких наука Србије. Већином гласова,а на предлог госпође Наде Милошевић,  стручни жири донео је одлуку да признање „Зелена планета“ додели општини Чајетина за Пројекат примарне селекције отпада „Отпад није смеће“, који је Чајетина реализовала у сарадњи са градом Ужицем, КЈП „Златибор“, ЈКП „Биоктош“Ужице и Регионалном развојном агенцијом Златибор, а који је финансирала Европска унија. 

Urucenje priznanja
Признање „Зелена планета“  је настало на темељима еколошког признања „Маслинова грана“ и још старије акције „Тражимо загађивача године и заштитнике животне средине“ које је додељивао Радио Београд 2 и Бранислав Маринков као уредник Еколошког магазина.
Новоустановљено признање „Зелена планета“ валоризује рад за више година у назад, дакле, додељује се појединцу, друштву или организацији који су у протеклих неколико година показали значајне резултате у заштити и афирмацији очувања животне средине.
Признање „Зелена планета“ додељује „Друштво  стручњака еколошких наука Србије“ једном годишње.

Urucenje priznanja
Приликом уручења признања, председник жирија , господин  Бранислав Маринков истакао је да је Општина Чајетина најодговорнија од свих 335 насеља овог региона.  У образложењу је рекао:“Пројекат је почео да се рализује уз свесрдну помоћ КЈП „Златибор“, ученика ОШ „Димитрије Туцовић“, као и бројних грађана не само Чајетине, већ и Златибора. Сви они заједно, показали су изузетну еколошку свест. Едукацију је прошло 500 ученика, сви запослени у Општинској управи, радници КЈП „Златибор“, запослени у ПУ „Радост“ Чајетина, који своје знање преносе на најмлађе екологе, више од 30 пензионера, као и 20 волонтера, чланова НВО „Златиборски круг“. Сви они, а уз помоћ КЈП „Златибор“, делили су грађанству општине Чајетина џакове за селектовање отпада и уједно едуковали становништво. Иствремено су постављени одговарајући контејнери за ову врсту отпада, који се у даљем поступку рециклира у Регионалној депонији „Дубоко“.

Urucenje priznanja
У овој години, општина Чајетина проширује акцију и на руралну средину, чиме показује озбиљну бригу за заштиту животне средине.
Искрено се надамо да ће овом акцијм бити обухваћена сва насеља општине Чајетина, а тиме би се у потпуности створила могућност да општина Чајетина, једнога дана понесе епитет еколошке општине.“
Господин Маринков је истакао да је Велика повеља „Зелена планета“ једно од најзначајнијих признања које се у Србији додељује онима који су учинили „Добро природи“, а са жељом да ово признање не буде само награда за учињено, већ и подстрек за нове успехе на пољу очувања, заштите и унапређења животне средине закључио је своје обраћање.
Председник општине Чајетина, господин Милан Стаматовић, захвалио се Друштву стручњака еколошких наука Србије, што је препознало рад и залагање општине Чајетина на пољу очувања и заштите животне средине, као и госпођи Нади Милошевић, што је предложила Чајетину за ово признање. Искористио је ову прилику и да се захвали свим учесницима на Пројекту „Отпад није смеће“, као и Европској унији која је финансирала исти. Општина је из буџета за потребе одвожења селектованог отпада КЈП-у „Златибор“ набавила смећару у вредности од 10 милиона динара, чиме је значајно допринела реализацији овог пројекта. Изразио је наду да ћемо у будућим временима оправдати награду и да ће општина Чајетина унапредити систем управљања отпадом, кроз низ планираних активности.
Gosti na urucenju priznanja

Признање „Зелена планета“  се састоји од уникатне плакете рађене на папирусу, плакета је урамљена и под антирефлекс стаклом.
Плакету осликава проф.др Виолета Цветковска Оцокољић која је у протеклим годинама осликавала плакету „Маслинова грана“. Признање „Зелена планета“ се уручује лауреату на Дан планете Земље 22. априла сваке године.

Ucesnici u projektu