Сећање на јунаке пробоја Солунског фронта

„Само из малене Чајетине је у Првом светском рату учествовало је 3.500 бораца, међу којима је био и пуковник Крста Смиљанић из Љубиша, највећим делом рата командант Дринске дивизије, коме су се Златиборци одужили подизањем споменика у парку поред Краљевог трга на Златибору.  Србија и Република Српска од данас у форми празника славе 15. септембар, дан када је 1918. године у Првом светском рату пробијен Солунски фронт и када је српски војник незаустављиво кренуо да истера непријатеља из своје отаџбине. Овим празником слави се и српска застава, коју управо ти јунаци одбране Србије нису ни за живу главу хтели да оставе непријатељу. Са поносом се сећамо предака из наше славне историје и свим срцем се трудимо да будемо њихови достојни наследници“, изјавио је председник општине Чајетина Милан Стаматовић, додајући да је управо јединство свих српских родољуба, ма где се налазили у матици и расејању, неопходан услов за опстанак српског народа и српског имена.

Сећајући се жртве наших предака, додао је Стаматовић, не можемо а да се не сетимо и наредбе српске Врховне команде уочи пробоја Солунског фронта: „Сви команданти, командири и војници треба да буду ношени идејом – од брзине продирања зависи цео успех офанзиве. Треба дрско продирати – без починка до крајњих граница могућности људске и коњске снаге. Са непоколебљивом вољом и надом у Бога – јунаци, напред у отаџбину“. На челу 140.000 српских војника (међу којима је било око 25.000 добровољаца) био је војвода Живојин Мишић, док је командант пробоја Солунског фронта био француски генерал Франше д' Епере, чије речи да „српског војника није могла да прати француска комора са коњаницима“ и дан-данас одзвањају у нашим ушима, посебно када се сећамо тих наших предака, који су нам донели слободу у којој и данас уживамо.

Млади нараштаји који представљају нашу будућност би требало да се сећају и речи тадашњег министра спољних послова САД Роберта Лесинга који је, одушевљен налетом српског војника на Солунском фронту, рекао: „Када се буде писала историја Првог светског рата њен најславнији одељак носиће назив Србија. Српска војска је учинила чуда од јунаштва, а српски народ претрпео је нечувене муке и такво пожртвовање и храброст не могу проћи незапажено – они се морају наградити.“, закључио је Стаматовић.

Венац на споменик генералу Крсти Смиљанићу на Златибору,положили су директорка Библиотеке "Љубиша Р.Ђенић" Снежана Ђенић и секретар Скупштине општине Чајетина Предраг Јокић.