Пријем у норвешкој амбасади - 120 година Хенрика Ангела

У среду 27. марта 2013. године одржан је пријем у резиденцији Амбасадора Норвешке, а поводом 120 година доласка заборављеног хероја Норвешке Хенрика Ангела на Балкан. Госте је поздравио Амбасадор Норвешке у Србији, господин Nils Ragnar Kamsvåg. У амбасадоровој резиденцији, пријему је присуствовало 90 званица. Представници норвешке, финске, шведске и црногорске амбасаде, стални координатор УН William Infante, заменик шефа делегације ЕУ у Србији Adriano Martins, представници Теленора директор Uve Fredhajm и главни стратег Теленора Lars Godell, државни секретар МОСа за омладину Ненад Боровчанин, представници општине Чајетина, Скијашког савеза Србије, Јован Мемедовић, чланови клуба СК Златибор...

Овом приликом, Милош Глишовић, председник Управног одбора СК Златибор, одржао је говор.

“Поштована Екселенцијо, поштовани гости. У име смучара са планине Златибор желим да Вам се захвалим на позиву и учешћу на обележавању 120 годишњице доласка Хенрика Ангела на Балкан, који је српског краља Петра I Карађорђевића учио ходању на скијама.

Ја сам Милош Глишовић, председник Управног одбора и један од бивших такмичара СК Златибор. И мене је, као и многе златиборце скијању учио деда, на дрвеним скијама које ми је сам направио.

Смучање је на Златибору настало из потребе. Због великих снегова и непроходних путева досетљиви Златиборци из златиборских села почињу сами да израђују скије и да их користе за кретање и обављање сеоских послова, обилазак стоке, ношење хране у планину... У литератури проналазимо податке да скије у нашем крају почињу да се праве двадесетих година прошлог века.

Мајстори  ковачи, колари и столари су користећи своје занате и вештине почели да праве скијашку опрему која је поклањана сеоској деци. Опрема је била прилагођена ходању на скијама. Систем везова је био са слободном петом, са опругом на средини скије.

Скијање, поред потребе постаје и омиљена зимска забава свих генерација златибораца. Средином тридесетих на Златибор долазе због скијања љубитељи овог спорта углавном из Београда и Ужица.

Организовано смучање на Златибору почиње 1938. године када је основано "Смучарско друштво Рудине Златибор". Његови оснивачи, Јанићије Јеремић, Милија Глишовић, Драго Јеремић и Милош Мишовић такмиче се и преносе своје знање младим генерацијама. Од тада заједно са судбином своје земље и народа и СК пролази кроз бурне историјске промене.

60-их година смучарски клуб мења свој назив у "Смучарски клуб Јанићије Јеремић", а 2001. године након пререгистрације по новом закону, почиње да користи садашње име.

Од средине 70' година прошлог века па све до 1992. СК је носилац смучарског трчања и биатлона у Србији. Клуб је од другог светског рата организовао велики број такмичења у смучарском трчању и биатлону.

90тих година веома популарна била су првенства СФРЈ, куп М. Тито који се одржавао у свакој од шест република (на Златибору се звао Златиборски меморијал и редовно се одрзавао све од 1973. године), тромеч Србије, Босне и Црне Горе, првенства Србије, МОСИ игре, школске олимпијаде.

Кроз сколе скијања и такмичења су прошле многе генерације ђака са територије општине Чајетина. Уз добру организацију и помоћ локалне заједнице и произвођача опреме са територије бивше СФРЈ, клуб је организовао обуку у смучаском трчању у свим школама. Сеоске школе су изнедриле најталентованије такмичаре који су са успехом представљали Клуб и Србију на многим такмичењима на територији бивше Југославије. О популарности овог спорта у том периоду сведоче подаци да је на тркама Златиборског Меморијала учествовало између 350 - 700 такмичара.

Највећи успех на државном нивоу тада постиже екипа златиборских такмичара, када два пута узастопце (1975.и 1976.) постају прваци Југославије у Дражгошама у Словенији.

90'их година, услед општег лудила насталог у овом делу Балкана, клубске активности су замрле, све до пререгистрације од бивших чланова клуба 2001. године.

Клуб је сада члан националних гранских спортских савеза, Скијашког савеза Србије и Биатлон савеза Србије а преко Општинског спортског Савеза посредни члан Спортског савеза Србије. Наси чланови су активни учесници у раду ових организација кроз ИО ССС, председништво Биатлон савеза, нордијску комисију. Један од наших чланова је и члан ФИС одбора за правила и материјалну контролу.

Од 2002. године два наша тренера су активни тренери репрезентације Србије, а од 2003 - 2007. наш тренер је био и тренер женске биатлон репрезентације.
Тренутно, клуб броји око 80 чланова, од чега су 30 активни такмичари, а остали су стручна лица, рекреативци и симпатизери смучарског трчања. Клуб има и судијску секцију где 20 чланова има положен судијски испит.

Клубске активности редовно се одвијају уз велики ентузијазам тренера, некадашњих смучара тркача, љубитеља смучарског трчања и помоћи Туристичке организације Златибор и општине Чајетине.

Зимске активности свакодневно се одвијају у централном делу Златибора, на простору Тић поља где смо 2009. године успели да извршимо хомологизацију стаза са смучарско трчање код ФИСа (дужине 1,2 1,5 2,5 3,3 и 5км).
На 20км од центра Златибора, у Муртеници постоји резервна стаза за смучарско трчање и биатлон, на којој се снег веома дуго задржава.

Ове сезоне смо успели да уз помоћ добрих људи поправимо веома старе моторне санке које су скоро музејски експонат и да направимо додатке за уређење стаза за скејт и класичну технику. Уз помоћ спонзорстава, редовно је уређивана стаза на Тић пољу, а после скоро 25година и 10км стазе за класичну технику у Муртеници.

Активности и тренинзи се спроводе током целе године. У периоду без снега, чланови се баве бициклизмом, ски ролерима, трчањем, планинарењем, вежбањем на справама...
Клуб је организатор међународних трка као сто су ФИС трке Балкан Куп која се редовно налази у ФИС календару, првенстава Србије, Златиборског купа, Божићне ноћне спринт трке.

Од 2001. године кроз клуб је прошло преко 200 активних такмичара који су наступали на разним такмичењима у категоријама од цицибана до сениора и веретана. Чланови клуба представљају Србију као репрезентативци у смучарском трчању и биатлону.

Највећи успех је свакако учешће на зимским Олимпијским играма 2006. у Торину. Такмичари су учествовали и на такмичењима као што су Светска првенства, зимске универзијаде, Фестивал младих Европе ЕYОФ, Европска првенства и купови, Првенства Балкана и ФИС трке.

Редовно се узима учешће и на националним и такмичењима регионалног карактера.
Од 2001. освојено је преко 600 медаља и клуб је вишеструки екипни Првак Србије.
Наша жеља је да златиборска брда зими буду поново ишарана дечјим траговим скија и да клуб функционише на принципима хармоничне повезаности деце, родитеља и заједнице. Свако дете у било ком делу Златибора треба да добије шансу да се бави смучарским трчањем и научи да скија.

Златибор постаје скијашки центар који своје активности заснива првенствено на капацитетима својих становника, користећи успешне примере из света.
Желели би да омогућимо деци која имају амбиције да се такмиче да имају адекватну опрему и услове како би могли да постигну што боље резултате као и да наши такмичари не прекидају каријеру у годинама када почињу да постижу најбоље резултате, због финансијских околности у којима живе. Наша намера је да успоставимо перманентну едукацију тренера.

Уз помоћ сопственог добро опремљеног и обученог судијског кадра и пријатеља кљуба који су незамљива помоћ при свакој организацији, желимо да организујемо и редовно одржавамо такмичења како националног тако и мађународног карактера.

Надамо се да ћемо уз подршку Туристичке организације Златибор, решити заувек проблем клубских просторија које клуб никада није имао.

Смучарско трчање видимо као обавезни део физичке културе у школама што се уклапа у стратегију МОСа. Желимо да у њега укључимо и слабо заступљене групе у спорту као што су жене и да створимо здраву навику за бављење смучарким трчањем као саставним делом живота.

Са општином Чајетина и представницима сродних спортова правимо планове за очување и уређење нордијског центра Тић поље као мултифункционалног спортског центра на отвореном у зимском и летњем периоду. Тић поље је простор који је по регулационом плану насељеног места Златибор опредељен за спортске садржаје. Спој туристичких капацитета Златибора и спортских садржаја има велике потенцијале и пружа сигурност у реализацији.

Предстоји нам и успостављање партнерске сарадње за Србија шумама и приватним власницима земљишта око планирања и коришћења шумских путева за потребе смучарског трчања у Муртеници у зимском периоду. Успостављање сарадње са Србија шумама и Скијалистима Србије око изградње стазе за смучарско трчање у Ски центру Торник који поседују добре капацитете да ове активности подрже.

Овај пријем, као и многобројне активности наших пријатеља смучара Норвежана које су се дешавале протеклих месеци, дале су нам додатну позитивну енергију и уверење да смо на добром путу у даљем развоју смучарског трчања у Србији.

И за крај, као што Милош Нишавић у свој књизи Смучање из 1965. године каже:
“Смучање је феномен. Треба га доживети, а свако то чини на свој начин.”

Позивамо Вас да дођете на Златибор да заједно уживамо у смучарском трчању!”

Извор:
Радионица Круг
www.zlatibor.rs
www.skzlatibor.com