Поникве, чекајући звук "боинга"

У мају следеће године, обнова аеродрома Поникве код Ужица би, реконструкцијом и последњег дела писте разрушене у бомбардовању, требало да уђе у завршну фазу. Већ две године, на тај аеродром слећу мањи, пословни и туристички авиони, али су амбиције Златиборског округа да Поникве постану ваздушна лука и за веће летелице, јер за то постоји интересовање иностраних туроператора, привучених лепотама Златибора, Таре, Мокре горе...
Процене, да би активирање аеродрома Поникве код Ужица, за око 30 посто унапредило привредну активност читавог округа, нису нове, али је нова идеја да се у обнови аеродрома, превасходно рачуна на сопствене снаге.
Редитељ Емир Кустурица рекао је да постоји наивна вера да ће велики фондови завршити онај посао који ми треба да завршимо.
"Још кад би било мало жеље да се оживи привреда и да се поверује у то да авио-превоз може да подстакне не само туризам, већ и пољопривреду, онда би се удружиле општине и онда би на нивоу регије тај аеродром и почео да ради."
Сада се то и дешава. Златиборски округ је покренуо иницијативу да аеродром, уместо градског, постане регионално предузеће, које ће финансирати његових 10 општина.
Димитрије Пауновић, начелник Златиборског округа каже да ће се ослонити на сопствене снаге, сопствене ресурсе, а можда буду морали да се и кредитно задуже.  "Сигурни смо и чињеница је да без аеродрома, без ауто-пута, нама нема бољег живота", каже Пауновићл.
Председник општине Чајетина Милан Стаматовић каже да је довољно било пет милиона евра да се овај аеродром стави у функцију.
"Мислим да није велико издвајање из општинских буџета да се пет милиона прикупи и да се овај аеродром стави у функцију, а наравно и одговорност Владе и ресорних министарстава је да помогну", сматра Стаматовић.
Најважнији посао је завршетак око 10 километара аеродромске ограде,чији је део, уз помоћ Емира Кустурице, већ набављен, а предстоји и реконструкција преосталих 800 метара писте.
"Кад завршимо комплетну реконструкцију полетно слетне стазе дуге 3.100 метара, онда буквално сви постојећи типови авиона могу да користе ову писту без ограничења", рекао је директор ЈП Аеродрома Поникве Саша Савић.
Све то, као и изградњу крака Коридора 11, ка Златибору, са нестрпљењем очекују у овом региону, једном од ретких у Србији, са спољнотрговинским суфицитом.
Привредник Раде Љубојевић рекао је да би то био начин да Србија у Европи буде присутна и са свежим воћем. Оно значи већи приход и већу цену.
Поникве су, за сада, ваздушна лука лаке авијације, али звук "боинга" овде многи прижељкују, укључујући и туристе који би, ипак, да се, путујући на одмор - не преморе .

Ponikve
Извор: РТС