Пољопривредници ускоро почињу да користе државно земљиште узето у закуп

- За месец и по дана први паори ће почети да обрађују државне њиве, јер очекујемо да ће до тада бити завршени конкурси у општинама и коначно почети да се спроводи нови закон о пољопривредном земљишту, који је укинуо полувековни монопол великих комбината у коришћењу овог националног богатства - изјавио је у Новом Саду републички министар пољопривреде Горан Живков.

Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде у Влади Републике Србије Горан Живков изразио је током данашње посете Новом Саду очекивање да це први пољопривредници већ за месец дана почети да користе државно земљиште узето у закуп.

Живков је након састанка са председницима општина и начелницима општинских управа Јужнобацког округа, директорима катастара и комбината, представницима земљорадничких задруга и пољопривредницима истакао да се Влада залаже за функционално тржиште земљишта.

Он је објаснио да је државне њиве, које тренутно чине 10 одсто укупних обрадивих површина у Србији, боље дати у закуп у садашњој ситуацији јер немамо развијено тржиште кредита. Нови Закон о пољопривредном земљишту омогуцава закуп пољопривредног земљишта у државној својини на период од једне до двадесет година, а први пут уредује и планирање, заштиту, уредење и коришцење пољопривредног земљишта као добра од општег интереса, подсетио је Живков.

Министар је навео да це се добијање у закуп државног пољопривредног земљишта одвијати на јавном надметању које це организовати локалне самоуправе, а равноправно це моци да уцествују сва физицка и правна лица. Средства од накнада бице распоредена тако да 40 одсто припадне буџету локалне самоуправе, а 60 одсто буџету Србије, прецизирао је министар. Према његовим рецима, локална самоуправа у закуп може издати и приватно земљиште које се не обрадује, при цему би средства од закупнине добијао власник.

Одлуку о избору најповољнијег понудјаца, по отварању понуда, доносице председник општине на предлог струцне комисије, указао је Живков и појаснио да ће општине наредних дана упутити писма пољопривредним предузећима с упозорењем да ће државне оранице ићи на „тендер“, те да на њима не сеју до окончања поступка издавања земљишта у аренду.

Он је , такође, нагласио да су локалне самоуправе већ добиле сва неопходна упутства, те да су општине спремне да у најкраћем року донесу сва неопходна акта како би се расписали конкурси и њиве дале на коришћење онима који су за њих спремни да плате највећу аренду. - Не очекујем никакве сметње политичке природе и без обзира која је странка на власти верујем да ће посао бити урађен што је пре могућ - рекао је Живков.

На питање шта ће бити предузето уколико неки новопечени газда комбината одбије да државне њиве, ове јесени или наредног пролећа да на коришћење сељацима, Живков је одговорио да ће тада бити покренути сви механизми правне државе и оранице уступљене онима који су победили на легалном конкурсу. У случају да неки газда на државним њивама обави сетву, а да потом не понуди најбољу цену за њихов закуп и изгуби на тендеру, Живков је рекао да за то постоји неколико решења. Прво је да земљиште задржи само годину дана, ако плати највећу излицитару цену, а потом да њиве уступи на вишегодишње коришћење ономе ко је победио на „тендеру“. Друга могућност је да газди нови закупац исплати трошкове сетве, а трећи је, наравно, да правна држава у посед уведе онога ко је победио на конкурсу.

Истовремено, како је подсетио, ове године це из Националног инвестиционог плана за пољопривреду бити издвојено 74 милиона евра, од цега це водопривреда добити 44 милиона евра. Овај новац ће бити улаган у заштиту од поплава, затим за наводњавање, чишћење каналску мрежу и обнову водопривредних објеката, насипа... , а остатак од 30 милиона евра је предвидјен за изградњу фарми, силоса, путева и остале сеоске инфраструктуре.

На конференцији за новинаре, одржаној након састанка, представљена је брошура "Програм заштите, уредјења и коришћења пољопривредног земљишта и поступак давања у закуп пољопривредног земљишта у државној својини" коју је у циљу успешног спроводења недавно усвојеног Закона о пољопривредном земљишту израдило Министарство.

Публикација је намењена локалним самоуправама као помоц у спроводењу закона и издавању земљишта у државној својини у закуп, а у њој су садржани сви правни акти које оне треба да усвоје, као и препоруке и примери за израду плана коришцења државног пољопривредног земљишта.

- Да би се паорима исплатило 5.000 динара неопходно је да се усвоји ребаланс републичког буџета, тако да ће новац стићи после сетве, али сељаци не треба да брину јер ће оно што је обећано бити и испуњен - рекао је Живков. - Помоћ је у ствари регрес, пошто ће регистровани паори, који су прошле јесени сејали пшеницу, јечам и друге озиме културе, добити 1.600 динара по хектару за куповину горива и 3.400 динара по хектару за минерално ђубриво. Живков је упозорио и да рачуни за минерално ђубриво, на основу којих ће бити исплаћиван регрес, не смеју бити старији од 1.августа.

Живков је данас посетио и Кикинду, где је разговарао са представницима Савета управног округа са територије Севернобанатског округа.

"У закуп јавним надметањем даваће се земљиште које је утврдјено као државно, у Србији је такве земље тренутно 290.000 хектара, од чега у Кикинди 17.000 хектара, али има парцела за које треба тек одредити власништво", рекао је Живков на конференцији за новинаре након састанка.

Начелник Одељења за аграрне ресурсе Министарства пољопривреде Зоран Кнежевић објаснио је да ће у избору закупца бити примењивано право првенства. Највеће право, како је објаснио, имаће онај ко има инфраструктуру на парцели која се даје у закуп, затим сусед, па регистровано пољопривредно газдинство.

Брошура "Програм заштите, уредјења и коришћења пољопривредног земљишта и поступак давања у закуп пољопривредног земљишта у државној својини"


министар Живков, Светлана Селаковић, начелник Јужнобачког округа и Зоран Кнежевић на презентацији у Новом Саду

Интересовање за представљање Брошуре било је изузетно

министар Живков са сарадницима и начелником Севернобанатског округа на презентацији у Кикинди

министар Живков, Владимир Срдић, начелник Севернобанатског округа и Зоран Кнежевић на конференцији за новинаре у Кикинди

министар пољопривреде Горан Живков