Општина Чајетина лидер у управљању отпадом.

Представници КЈП “Златибор“ из Чајетине од 20.06. - 22.06.2016. године присуствовали су у Сруги - Македонија, завршној Конференцији која се организује у оквиру пројекта     “Управљање чврстим отпадом у прекограничним руралним и приобалним подручјима Југоисточне Европе“ имплементиран од стране Сталне радне групе за регионални рурални развој (SWG) и NALAS-a уз подршку GIZ Отвореног регионалног фонда за Југоисточну Европу – Модернизација комуналних услуга и владе Швајцарске. 

mapa

Представници нашег Комуналног предузећа учествовали су у вишемесечним радионицама које су за циљ имале развијање модела за интегрално управљање чврстим отпадом у планинским подручјима. Паралелно су одржане и радионице за управљање чврстим отпадом на обалама река и мора. Развијени модели су еколошки ефикасни и економски приступачни, што је неопходно како би се постигао циљ – смањење негативних еколошких и економских утицаја лошег управљања отпадом.

makedonija

На Конференцији су учествовали представници из пилот држава: Хрватске, Босне и Херцеговине, Црне Горе, Албаније, Македоније и Србије са Косовом и Метохијом.
КЈП „Златибор“ на конференцији је представљао директор Срђан Пантовић: “Експерти из области управљања отпадом представили су резултате досадашњег рада свих радних група, а посебно признање одато је Општини Чајетина и граду Брчко јер на својим територијама немају формирана дивља сметлишта већих габарита. Поред тога Општина Чајетина и Град Шабац истакнути су као најуспешније територије у погледу управљања отпадом имајући у виду да су успели да покрију 100% територије организованим сакупљањем и одвожењем отпада. Ово је посебно важно за рурална подручја јер је у сваком селу наше општине, у зависности од броја становника, постављено више мини трансфер станица у виду контејнера за комунални отпад запремине 5 м3. То није крај, тренутно радимо на изналажењу још бољих решења за сакупљање примарно селектованог отпада на територији насељених места Златибор и Чајетина, а у перспективи је и увођење примарне селекције отпада по селима. Још једном морам да истакнем важност правилног одвајања отпада на мокру и суву компоненту, јер што више „сувог отпадa“ доброг квалитета сакупимо он ће ићи на даљу рециклажу, а ми ћемо средства која сада издвајамо за депоновање комуналног отпада на Регионалну депонију „Дубоко“ у Ужицу, издвајати за набавку додатне опреме из области управљања отпадом. Златибор је наш највећи туристички центар, од ког наша Општина остварује значајан део прихода који се даље усмеравају у изградњу инфраструктуре. Морамо бити свесни да свако од нас може да да свој допринос  да Златибор постане „Зелена туристичка дестинација“ а општина Чајетина еколошки најчистија општина у Србији. До остварења тог циља је лакше доћи уз учешће сваког појединца. Сваки грађанин треба да буде свестан да отпад није смеће и да је даља рециклажа наша одговорност према животној средини у којој живимо“.

makedonija2