Одржана завршна пресс конференција у оквиру пројекта "ГИС- Кључ развоја новог Златибора"

У понедељак 19. децембра 2011. године одржана је завршна пресс конференција у оквиру имплементације пројекта “ГИС- Кључ развоја новог Златибора" који финансира Европска унија. Завршној конференцији присуствовали су: Бојана Божанић, менаџер пројекта, чланови пројектног тима, Милош Коџопељић, ГИС- консултант испред фирме „ДОЦУС“, запослени у јавним предузећима и медији.

Милош Коџопељић је овом приликом истакао да је предност овог пројекта у томе што коришћењем једне базе сви корисници имају исте податке. У тренутку када један корисник направи било какву измену података, они ће бити измењени у целом систему.Члан пројектног тима, Милица Луковић нагласила је да се овај информациони систем користи за рад са просторним подацима. Што се тиче самог коришћења ГИС-а у урбанизму помоћи ће у великој мери у вршењу просторних анализа, боље повезивање и комуникацију са другим службама, што ће значајно допринети ефикасности и економичности у свим јавним процедурама. „ГИС је сам по себи  жив систем, и само од његовог коришћења ће зависити његов опстанак. Што се одрживости тиче постављају се два проблема, то су институцијална и финансијска одрживост. Потписивањем протокола о сардњи којим су дефинисани власништво и коришћење ГИС-а,општина Чајетина која је израдила ГИС је власник, чиме је  делимично решена институционална одрживост. Што се финансијске одрживости тиче, тај део ће бити посебно проблематичан и осетљив, јер ГИС сам по себи није јефтин, како његово успостављање тако и каснији развој. За сада се предлаже да се определи једна буџетска линија која ће се користити за даљи развој ГИС-а, а ГИС сам по себи ће то улагање оправдавати својом ефикасношћу“, рекао је на крају конференције Миломир Туцовић, такође члан Пројектног тима.

Реализацијом пројекта „ГИС – кључ развоја новог Златибора“, пре свега увођења ГИС система у општинске управе, општина Чајетина отишла је корак напред у унапређењу пословања локалне заједнице, као и других општинских јавних предузећа и институција. ГИС представља резултат значајног рада у сарадњи са ЕУ, која је овај пројекат финансијски порџала грантом од преко 160 хиљада евра. На овом пројекту општина Чајетина сарађивала је са градом Крагујевцем , који је већ далеко одмакао у имплементирању ГИС- система.Увођење ГИС-а убрзаће рад и ефисасност општинских службеника, како би грађани што ефикасније добијали потребне информације. Кроз овај пројекат који је трајао петнаест месеци, а чија је  вредност  око 190 хиљада евра, спроведена је и едукација радника у Општинској управи, успешно промовисање резултата пројекта и његових могућности, као и његовог даљег развоја.

Са даљим развојем Србије, потреба за формирање и инплементацију ГИС-а добија све већи значај и јасно је да су географски  информациони системи саставни део наше будућности.