Одржана Регионална конференција "Јавно-приватно партнерство, изазови примене новог законског оквира"

У Краљеву је 20. априла 2012. године одржана Регионална конференција “Јавно-приватна партнерства - изазови примене новог законског оквира”, намењена  представницима  локалних самоуправа и јавних предузећа међуопштинског партнерства Ужица, Чајетине, Нове Вароши, Прибоја и Пријепоља. 

Пројекат одрживог локалног развоја и Пројекат за боље услове пословања Америчке агенције за међународни развој (USAID) представили су  потенцијалне изазове и могућности за привлачење инвестиција по моделу јавно-приватног  партнерства или  по концесионом моделу као и приручнике о успостављању јавно-приватних партнерстава у областима развоја локалне инфраструктуре,  енергетске ефикасности и пословања паркинг сервиса.

Пет месеци од ступања на снагу новог Закона о концесијама и јавно-приватним партнерствима (ЈПП) надлежно Министарство и новооснована Комисија су, уз подршку USAID-а, започели иницијалне активности на припреми недостајућих подзаконских прописа и унапређивању подстицајне климе за јавно-приватна партнерства у складу са новим правним оквиром. Градови и општине као и њихова комунална предузећа још увек нису довољно упознати са новим законом, могућностима које им он пружа и начинима на које би могли да раде на  пројектима  погодним за финансирање по моделу јавно-приватног партнерства. УСАИД пројекат одрживог локалног развоја помоћи ће да осам међуопштинских партнерстава (предвођених Краљевом, Ужицем, Нишом, Врањем, Новим Пазаром, Новим Садом, Суботицом и Зрењанином) препознају  потенцијалне локалне јавно-приватне иницијативе и пружиће стручну подршку у њиховој реализацији. Очекује се да Пројекат,  до 2015.године,  подржи најмање десет  локалних јавно-приватних пројеката из различитих области које су  у надлежности локалних самоуправа (комуналне делатности, пољопривреда, туризам, подршка привлачењу инвестиција односно оснивање индустријских зона и паркова …).

На овој конференцији представљена су и три приручника намењена локалним самоуправама: 
•    „Развој локалне инфраструктуре кроз ЈПП“: дугорочна сарадња између јавног и приватног партнера ради обезбеђивања финансирања, изградње, реконструкције, управљања или одржавања инфраструктурних и других објеката од јавног значаја основа је ЈПП у области развоја локалне инфраструктуре. Приручник пружа увид и у моделе приватно-јавног партнерства,  у правни оквир, начела и разлоге за успостављање ЈПП;
•    „Спровођење пројеката енергетске ефикасности кроз ЈПП“: анализа тренутног стања, начини финансирања пројеката енергетске ефикасности од стране приватног партнера и спровођења јавно-приватног партнерства за пројекте енергетске ефикасност, поступак избора приватног партнера за пројекат енергетске ефикасности, модели  уговора о јавно-приватном партнерству за пројекте енергетске ефикасности – су неке од тема којима је посвећен Приручник. Крајњи циљ је да свака од заинтересованих локалних самоуправа дође до решења за смањење трошкова енергије;
•    “Успостављање ЈПП у вршењу послова паркинг сервиса“: како пројектовати, финансирати, изградити, управљати, одржавати објекате и вршити услуге паркинг-сервиса кроз дугорочну сарадњу локалне самоуправе и приватних партнера? Који су модели ЈПП на располагању? Које типове уговора користити и како поделити  финансијски ризик током ЈПП? Одговоре на ова питања садржи Приручник који ће локалним самоуправама омогућити успостављање одрживог модела ЈПП у обављању послова паркинг-сервиса .

USAID пројекат одрживог локалног развоја и Пројекат за боље услове пословања Америчке агенције за међународни развој (USAID) организоваће регионалне конференције и у Новом Саду и Нишу.