Инвестициони процват на Златибору - Општина Чајетина на ударе кризе одговорила развојем инфраструктуре

Најпосећенија српска планина доживела је у протеклом периоду инвестициони процват: услед опште економске кризе стала је градња приватних апартмана, али су општина Чајетина, ЈП "Скијалишта Србије" и хотелијери направили чудо у најтежим условима.

Данас је Златибор одредиште са највише смештајних капацитета у Србији и са највећим бројем туриста, Торник је постао најпрофитабилније скијалиште, безмало сви хотели су реновирани, а нови пројекат изградње гондоле изједначиће популарно одредиште са најбољим европским местима за одмор и забаву.
- Нисмо одустали од изградње гондоле, од туристичког центра до Торника, упркос чињеници да НИП није стао иза пројекта. Ове године започећемо радове заједно са нашим хотелијерима, а скупу опрему купиће општина. За овај посао узећемо кредит. Биће то први општински кредит, до сада се нисмо задуживали - објашњава Милан Стаматовић, председник општине Чајетина.
- Укупна вредност инвестиције је 10 мил ЕУР, а ускоро ћемо расписати тендер за избор извођача радова.

Када су "Скијалишта Србије" започела обнову Ски-центра Торник, уништеног у НАТО агресији, било је противљења. Многи су сматрали да је немогуће вратити око 7 мил ЕУР колико је уложено у сложен посао. Протеклих месеци Торник је зарађивао између једног и три милиона динара дневно, а још већу корист имали су хотелијери, трговци, угоститељи, скијашки клубови...

- Иза нас је сезона рекордна по броју ноћења и заради. Зато је буџет општине 30% већи него лане, а све већа атрактивност Златибора привукла је нове инвестиције. Ове године "Хенкел" завршава луксузне апартмане, суботички "Пионир" ће отворити хотел "Торник" са пет звездица, "Мона" ће бити проширена, "Палисад" је реновиран и сада улази у градњу базена и велике конгресне сале... - додао је Стаматовић.

- Стижу нови захтеви за градњу хотела, а колико је урађено најбоље говори податак да имамо 20.000 кревета. Примера ради, Копаоник их има око 3.000.
Општинари су недавно заокружили планску документацију: усвојени су План генералне регулације, План детаљне регулације за тржни центар, па инвеститори напокон имају потпуно чисту слику о могућностима за градњу. Усвојени планови омогућују и најважније - да општина започне изградњу колектора и пречишћивача за отпадне воде.- Пројекат за колектор и пречишћивач су завршени, у овој години расписаћемо тендер за извођача радова, посао ће коштати око 3 мил ЕУР. Желели смо раније да градимо, али без усвојеног Плана детаљне регулације није било могуће обезбедити грађевинску дозволу - истичу у општини Чајетина.
- Много новца смо уложили у инфраструктуру, од туристичког ценра до најудаљенијих села. Пуно је урађено из донација и фондова.

Сачувати школе
- На једно смо посебно поносни: упркос препорукама да сеоске школе са мало ђака треба затварати због неекономичности, урадили смо супротно. Најбољи је пример школе у селу Голово. Уместо катанца, школа са четворо ђака је реновирана, сада ту имамо 10 ученика, а биће их наредних година још више - износи Стаматовић.
- Док имамо макар једног ђака, школе нећемо затварати.

Извор:Вечерње новости