Дани посвећени Михаилу Ћуповићу

Књижевни конкурс за најлепшу песму, прозни састав или есеј на тему „Планина - извор здравог живота“ покренула је  библиотека Чиготе у знак захвалности  и сећања на златиборског песника Михаила Ћуповића, који је својом  прелепом поезијом посебно задужио свој родни крај.

Овогодишња тема је била “Златибор у легенди и предању…” Одлуку о томе који је рад ове године најуспешнији донео је жири у коме су  један од највећих српских песника, Љубивоје Ршумовић, књижевни критичар и писац Гојко Божовић и Мирјана Црнчевић, библиотекар Специјалне болнице  Чигота. Ова тема је била сјајна прилика да се младе литерате дају у потрагу за старим причмама из историје Златибора, његових људи  и ових крајева уопште, и на тај начин наставе да чувају некадашња усмена  предања везана за крајеве у којима су они и њихови преци рођени. У недељу, 13. септембра,проглашени су и они чији су радови проглашени за најбоље. Прву награду добила је Нађа Парандиловић, ученица Гимназије из Прибоја. Добитник друге награде је Саид Бећировић, ученик Гимназије из Пријепоља, а трећу награду је освојила Наташа Лукић, ученица ОШ „Душан Јерковић“  из Костојевића. Сви учесници конкурса и њихове школе добили су пригодне поклоне и захвалнице.

Конкурс се расписује и завршава сваке године 13. септембра на дан рођења завичајног песника Михаила Ћуповића. Спец. болница Чигота објавила је нови конкурс за најлепшу дечју песму, прозни састав или есеј на тему   “Кад процвета Златибор”…Право учешћа имају ученици основних и средњих школа златиборског округа. Конкурс траје до 1. јуна 2010. године, а жири ће резултате конкурса саопштити почетком септембра 2010.

Истога дана у вечерњим сатима библиотека „Љубиша Р. Ђенић“ је на свој начин обележила дане рођења и смрти Михаила Ћуповића. Стиховима посвећеним овом песнику, а потом одабраним песмама самог песника које су говорили Жарко Божанић и Мирјана Лопин Дризо, почело је дружење са публиком. У оквиру ове вечери представљена је и збирка поезије Милке Росић „Даривам ти корак лак“, настале у Фондацији „Михаило Ћуповић“. О Фондацији и самој збирци поезије говорио је песник Љубивоје Ршумовић, који је и председник Фондације. „ На први поглед, учини се да је доста оваквих Фондација посвећених писцима, али кад размислите, стварност вас демантује: нема их довољно. Јер, и за то је, поред ентузијазма, потребан новац да би опстајале. Осим оне посвећене Доситеју, колико их још траје? Ми, чланови Фондације „Ћуповић“ и сама библиотека „Љубиша Р. Ђенић“, даћемо све од себе да ова, посвећена Михаилу Ћуповићу, која има за циљ неговање књижевног стваралаштва посебно код младих, живи што дуже, “ рекао је Ршумовић.