Чајетина још једном у USAIDовом програму

Општина Чајетина потписала је споразум о уласку у програм за планирање и реаговање у ванредним ситуацијама и јачање економске сигурности, вредан 19 милиона евра.

Потписивање споразума о сарадњи
 
Програм за планирање и реаговање у ванредним ситуацијама и јачање економске сигурности је вишегодишњи програм вредан 19 милиона долара који подржава народ преко Америчке агенције за међународни развој (USAID). Циљ овог програма је подршка општинама да постану приправније за реаговање у ванредним ситуацијама, кроз развој приватног сектора у неразвијеним подручјима Србије и кроз рад са младима Србије, припремајући их за будућност.
 

14. септембра, у СБ „Чигота“ на Златибору, УСАИД је потписао Споразум о сарадњи општина Бајина Башта, Чајетина, Нова Варош, Прибој и Пријепоље, у спровођењу Програма за планирање и реаговање у ванредним ситуацијама. Ових пет општина суочава се са природним непогодама и другим потенцијалним опасностима и ризицима као што су поплаве, земљотреси, клизишта, пожари, загађење животне средине, што угрожава јавно здравље и безбедност грађана, наносећи и велике материјалне штете. Потписивање Споразума дефинише област сарадње у циљу јачања капацитета локалних актера и подршке напорима локалних самоуправа  у планирању, реаговању и отклањању последица  у ванредним ситуацијама.

На церемонији потписивања, скупу се обратио начелник Управе за ванредне ситуације при Министарству одбране, Милан Попадић, рекавши:„ Влада РС је       5. марта донела одлуку за формирање јединствене службе за деловање у ванредним ситуацијама, службе која би, уместо садашњих решења за која су одговорна четири министарства, сав посао био обављан у једном министарству, а то је Министарство унутрашњих послова. У његов састав ће бити укључени: Управа за ванредне ситуације Министарства одбране, Министарство за заштиту животне средине у области хемијских деловања, као и Министарство за пољопривреду, шумарство и водопривреду у делу који се односи на заштиту и спасавање од поплаве. Овим би наша држава, после скоро 25 година, добила један прави кровни и системски закон који ће у потпуности да уреди област заштите и спасавања“.

И представници општина Сјеница и Ариље говорили су о својим искуствима у спровођењу овог  Програма, који подразумева испуњавање законских обавеза и међународних стандарда у планирању и реаговању, у који су  укључене већ две године.

Директор USAID-овог Програма за планирање и реаговање у ванредним ситуацијама, Мајкл Пилсбери, објаснио је да Програмски тим помаже општинама да унапреде своје способности у реаговањима у ванредним ситуацијама, али да је за то неопходна и економска сигурност  која је усмерена на јачање приватног сектора и  сарадњу свих привредних субјеката, владиних институција и невладиних организација.

Присутне је, испред општине-домаћина, поздравио заменик председника општине Чајетина, Милан Лазовић.

"Општина Чајетина, као и остале општине које су у овом програму, су специфичне по свом географском положају, а самим тим и по проблемима са којима су се суочавале у ванредним ситуацијама. Ми нисмо имали проблема са поплавама и неким сличним акцидентима, па се надамо да ће акценат, што се наше општине тиче, бити више стављен на противпожарну заштиту, јер је то и био наш главни проблем у претходним годинама. Надам се да ћемо имати добру сарадњу и довољно капацитета да испратимо све оно што је предвиђено Програмом Америчке агенције за међународни развој “, рекао је  Милан Лазовић.