Чајетина израђује Локални План за Биодиверзитет

Општина Чајетина партнер је на пројекту пројекта “Биодиверзитет и локални одрживи развој на Балкану”. У плану је да се уради Локални план за биодиверзитет и да се кроз суфинасирање и реализује један од пројеката из плана.

Европски центар за заштиту природе (ECNC) у сарадњи са Регионалним центром за животну средину за Централну и Источну Европу (РЕЦ), у оквиру пројекта “Биодиверзитет и локални одрживи развој на Балкану”, организовали су Прву регионалну радионицу о Локалним акционим плановима за биодиверзитет (ЛБАП) у Колашину (Црна Гора) у периоду од 25.-27.10.2009. године.

Програм обуке су спровели експерти из Европског центра за заштиту природе (ECNC) у сарадњи са експертима из Регионалног центра за животну средину за Централну и Источну Европу (REC), а уз логистичку подршку РЕЦ канцеларија из Босне и Херцеговине, Црне Горе и Србије.

Пројекат “Биодиверзитет и локални одрживи развој на Балкану” се спроводи у 10 општина у 6 земаља, а радионици у Колашину су присуствовали представници из Босне и Херцеговине, Црне Горе и Србије. Општине из ове три земље које учествују у пројекту су:
• Горажде и Сребреница из Босне и Херцеговине,
• Пљевља и Жабљак из Црне Горе и
• Бајина Башта и Чајетина из Србије.

Циљ пројекта је да се помогне одабраним општинама да развију стратешки документ, локални акциони план под називом “Локални акциони планови за биодиверзитет”. Сам процес израде ових планова укључиваће учешће кључних људи и организација из општина, изградњу капацитета, комуникацију и подизање нивоа свести јавности о биодиверзитету, идентификацију пословних могућности локалне привреде која се заснива на поштовању природе и заштити биолошке разноврсности (биодиверзитета), као и даљој изградњи партнерства у локалним заједницама.

Специфичан циљ прве у низу радионица је био усмерен ка повећању знања о одрживом економском развоју кроз могућности коришћења биодиверзитета и услуга које екосистем пружа кроз повећање интересовања, подизања нивоа свести и капацитета у погледу биодиверзитета и одрживог развоја.

Радионицом су биле обухваћене следеће теме:
1. Увод у пројекат и општи-специфични циљеви пројекта;
2. Постојећа сазнања о предностима биодиверзитета и услуга екосистема, као и допринос Локалних акционих планова за биодиверзитет (LBAP) локалној економији;
3. Презентација нацрта приручника о развоју и имплементацији Локалних акционих планова за биодиверзитет (ЛБАП) за изабране општине;
4. Основне вештине комуникације и фацилитације.

Програм је био интерактиван, састављен од презентација, дискусија и тимског рада у групама, што је довело до израде примера за наставак израде ЛБАП-е. У свакој групи из појединачне општине је учествовало од 4 до 7 представника који су по завршетку радионице добили церитификате о успешно завршеном тренингу за израду Локалних акицоних планова за биодиверзитет.

Иста оваква радионица је организована у Македонији за представнике осталих општина.

Наредне активности учесника су организовање састанака са заинтересоованим представницима локалних заједница, представљања знања и искустава стечених на радионици у својим локалним самоуправама и заједницама, те формирање тима за израду ЛБАП-а, као и именовање координатора. До краја 2009. године ће бити и завршен нацрт Приручника за израду ЛБАП-а који ће бити штампан и достављен општинама до марта 2010. године, када се очекују и значајније активности на изради првих нацрта општинских ЛБАП-а.

РЕЦ је обезбедио 20.000 евра по општини за имплементацију једног или више пројеката из Локалног плана за биодиверзитет, док ће се из биџета локалних самоуправа издвојити најмање исти износ.