Чајетина-ЕКО ОПШТИНА

Заштита животне средине један је од основних елемената на којем почива одрживи развој општине Чајетина. У складу са стратешким циљевима, општина Чајетина је конкурисала и добила средства у оквиру Програма Подршка локалним самоуправама на путу придруживања ЕУ : Унапређење квалитета услуга, дијалога заинтересованих страна и ефикасности локалне администрације. Пакет подршке реализује се у обалсти заштите животне средине.

Први радни састанак са представницима Сталне конференције градова и општина и међународним консултантима из наведене области одржан је у четвртак 06.јула 2017.године у општини Чајетина.

Овај четворогодишњи програм који финансира Краљевина Шведска (посредством Шведске агенције за међународни развој и сарадњу - Сида) реализује Стална конференција градова и општина - Савез градова и општина Србије (СКГО) у партнерству са Шведском асоцијацијом локалним власти и региона (САЛАР) подразумева као први корак анализу стања у области животне средине и управљања отпадом на територији Oпштине. Састанцима су присуствовали представници свих заинтересованих страна из јавног сектора, Општинске управе, руководства, ЈКП Водовод и КЈП Златибор

Један од аспеката који ће бити разрађен током реализације пројекта подразумева и унапређење заштите животне средине са посебним освртом на неговање принципа родне равноправности.

Циљ Програма је подршка и даља припрема градова и општина у Србији за придруживање ЕУ кроз унапређење квалитета услуга, јачање дијалога између кључних актера и омогућавање ефикасније локалне администрације, у складу са принципима добре управе и родном равноправношћу

Програм се ослања на резултате претходног програма који је финансирала Краљевина Шведска под називом „Подршка локалним самоуправама у Србији у процесу ЕУ интеграција" (децембар 2011 - септембар 2015), али је овог пута фокус на конкретној и директној подршци градовима и општинама у нашој земљи. Током ове нове фазе подршке локалним самоуправама у Србији, СКГО и САЛАР треба да обезбеде тзв. пакете подршке изабраним општинама, али и да омогуће подршку свим локалним самоуправама кроз унапређење јавних политика.

Општински пакет подршке представља скуп активности прилагођен локалним потребама и креиран да помогне изабраним локалним самоуправама у решавању конкретног проблема или ради остварења одређеног циља. Ови пакети ће помоћи локалним властима у подизању нивоа ефикасности рада, унапређењу капацитета и обезбеђењу услуга на иновативан, ефикасан и одржив начин, у складу са ЕУ стандардима. Пакети подршке укључују директан ангажман стручњака, тренинге, радионице, семинаре, као и друге видове подршке градовима и општинама.

Програм ставља посебан акценат на два међусекторска питања: родну равноправност и добру управу (укључујући транспарентност и антикорупцију), које треба да буду саставни део свих програмских активности и постигнутих резултата.

Очекује се да до 2020. године, захваљујући и утицају овог програма, локалне самоуправе у Србији буду боље припремљене за придруживање ЕУ, са побољшаним услугама, унапређеним дијалогом са кључним актерима и ефикаснијом и транспарентнијом локалном администрацијом, која функционише сходно принципима добре управе и родне једнакости.