Аеродром Поникве – стратешки циљ Западне Србије

Регионална конференција: Аеродром Поникве – стратешки циљ Западне Србије одржана је у четвртак 20. октобра у хотелу Мона на Златибору, у организацији Општине Чајетина.
Конференцију су отворили: Милан Стаматовић, председник Општине Чајетина; др Александар Ђурић, саветник министра трговине и туризма у Влади Републике Српске, док се кроз уводне речи, пред први панел, учесницима обратио проф. др Љубодраг Савић, са Економског факултета у Београду.
 „Изузетна ми је част да се у име општине Чајетина захвалим свим присутнима који су дошли да подрже наше планове у вези са Аеродромом Поникве, а посебно се захваљујем представницима из региона који су дошли да нас подрже и укажу нам да Аеродром Поникве није велики напор и посао“ рекао је председник Општине Чајетина Милан Стаматовић.  

Konferencija Ponikve
 „Регионални значај Аеродорома Поникве за Западну Србију има изузетан значај за Србију али има и интернационални карактер бар када је у питању Република Српска повезивањем потенцијалне туристичке клијентеле за наше атрактивне дестинације као што је Вишеград и паркове природе“ рекао је саветник министра трговине и туризма у Влади Републике Српске др Александар Ђурић.
„Стицајем околности ово је некада био војни аеродром, то више неће бити и зато онакав какав је данас само прави трошак,  да би постао мотор развоја Западне Србије али и доброг дела Источне Босне, мора се пронаћи начин да се овај Аердром стави у функцију“- изјавио је у уводном излагању  проф. др Љубодраг Савић са Економског факултета у Београду.

Konferencija Ponikve
Учесници првог панела Аеродром Поникве – мотор развоја Западне Србије били су: Саша Савић, директор ЈП аеродром Поникве; Милан Стаматовић, председник Општине Чајетина; Невена Станисављевић, шеф продаје и ПР менаџер Војне установе Тара; Иван Виторовић, генерални директор Компаније Mona hotel management; Мирјана Радојичић, генерални секретар Регионалне привредне коморе Ужица.
„Оцена да је ово саобраћајно изолована регија, проблем може бити то што смо имали смо директне контакте са нискотарифним компанијама али они нису могући зато што се не зна када ће Аеродром Поникве бити у функцију“ – директор Аеродрома Поникве Саша Савић.
„Аеродром би свакако допринео још развоју привредних потенцијала и у том смислу фукнционалност Аеродрома је неопходна како би се повећао извоз робе“ –изајвила је  Мирјана Радојичић, генерални секретар Регионалне привредне коморе Ужица.
„Имали бисмо велику корист од Аердрома Поникве зато што су странци заинтересовани за Тару али често питање које нам постављају је удаљеност од Београда, па би у том смислу постојање  аеродтрома  значајно било за развијање туризма јер ми свакако имамо шта да покажемо нашим туристима“ изјавила је Невена Станисављевић шеф продаје и ПР менаџер Војне установе Тара.
„У хотелима Мона око 70% су домаћи туристи а 30% чине странци. Поред свих проблема у инфраструктури постоји тражња страних туриста за Западну Србију што јасно говори да би се постојањем Аеродрома тај број свакако повећао“ рекао је генерални директор Компаније Mona hotel management Иван Виторовић.
„Општина Чајетина нуди конретно решење а то је да се од државе прикупе средства за обнову писте а остала средства ће се прикупити од локалних самоуправа из округа“ рекао је председник Општине Чајетина, Милан Стаматовић.
Циљ регионалне конференције јесте окупљање на једном месту представника органа власти, ваздухопловног сектора, али и представника привреде, јавног живота, невладиног сектора и медија, како би се упутила снажна порука јавности о потреби да се аеродром Поникве што пре стави у функцију како би се привредни и туристички потенцијали Западне Србије и региона приближили потенцијалим инвеститорима и туристима из Европе и света.
Конференцији је присуствовало преко 100 представника привреде, туристичких посленика, државних органа и институција, ваздухопловног сектора, организација цивилног друштва и угледних гостију из региона.